Ocieplenie domu od środka

Profesjonalni budowniczowie i producenci izolacji są gotowi argumentować aż do chrypki: czy możliwe jest ocieplenie domu od wewnątrz. Jedni twierdzą, że zaszkodzi to tylko domowi, inni, że wykonane prace nie przyniosą żadnych rezultatów, a jeszcze inni – że po pokryciu ścian izolacją termiczną zimy będą wydawały się znacznie cieplejsze. Którego z nich warto posłuchać?

Dlaczego potrzebna jest izolacja od wewnątrz

Wydawałoby się, że skoro odpowiedź na pytanie o możliwość ocieplenia ścian od wewnątrz jest tak niejednoznaczna, to właściwym rozwiązaniem byłoby ocieplenie domu od zewnątrz. Ale nie wszystko jest z nim takie proste. Powodów, dla których warto wybrać izolację od wewnątrz może być wiele:

 • Fasady domów w obszarach historycznych i mieszkań wieżowców są technicznie zabronione lub bardzo trudne do osłony na zewnątrz ocieplenie domu.
 • Niektóre ściany graniczą z szybami wind, gdzie również praca jest niemożliwa.
 • Izolacja termiczna od wewnątrz jest tańsza niż na zewnątrz.

Niedopuszczalne jest ocieplanie ścian domu od wewnątrz, jeśli są mokre lub zagrzybione. Jest to zwykle spowodowane wysoką wilgotnością lub słabą wentylacją.

Wszystko to potwierdzają praktyczne przykłady. Na przykład izolacja dwuspadowego dachu domu odbywa się tylko od wewnątrz, a domy szkieletowe budowane są z izolacją termiczną w postaci minvata. Ale przy odpowiednim wykonaniu wilgoć jest łatwo usuwana w obu przypadkach.

Ocieplenie ścian domu na zewnątrz

Dlaczego potrzebujesz izolacji termicznej? Przede wszystkim do utrzymania właściwej temperatury (+20-25°C) wewnątrz domu. Również ocieplenie budynku pozwoli zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Przed izolacją ściany może przejść 30-40% ciepła, po czym liczba ta znacznie się zmniejszy.

Z której strony ocieplić ściany

 1. Izolacja termiczna ścian na zewnątrz ma kilka zalet:
 2. oszczędza więcej przestrzeni życiowej;
 3. przesuwa punkt rosy (wartość temperatury, przy której opada kondensat) na zewnętrznym obrysie ściany;
 4. opóźnia hałas uliczny;
 5. chroni ściany przed opadami atmosferycznymi i wiatrem;
 6. pełni funkcję dekoracyjną.

ocieplanie budynków

Materiały do ​​ocieplenia ścian zewnętrznych domu

Jak brać izolację na zewnętrzne ściany domu? Obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje produktów – stały, płynne, rolowane, luzem. Powinny być oceniane według definicji:

 • przewodność cieplna – im niższa, tym lepiej izolacja utrzymuje komfortową temperaturę;
 • przepuszczalność pary i nasiąkliwość – wskaźniki również powinny być minimalne;
 • izolacja akustyczna – zdolność wyłapywania dźwięków dochodzących z zewnątrz;
 • odporność ogniowa w przypadku pożaru;
 • przyjazność dla środowiska dla twojego bezpieczeństwa;
 • waga ma znaczenie przy samodzielnym montażu, a jeśli izolujesz stary dom z niezbyt niezawodnymi ścianami;
 • elastyczność i brak skurczu gwarantują, że po pewnym czasie między izolacją a ścianą nie pojawią się szczeliny;
 • siła, trwałość;

Wniosek: ekstrudowana pianka polistyrenowa jest idealna do ocieplenie domu Lublin podstawy lub piwnicy. Tynk lub elewację wentylowaną można ocieplić pianką i wełną bazaltową, wszystko zależy od budżetu i wymagań dla budynku. Zaleca się izolowanie domów szkieletowych wyłącznie izolacją paroprzepuszczalną, tj. wełną mineralną. Izolacja dachu – bezkonkurencyjna wełna bazaltowa.

Może ci się spodobać

Pflege von Spanndecken: Tipps und Funktionen

Spanndecken Bremen sind recht pflegeleicht. Damit Ihnen das PVC-Tuch jedoch 15 Jahre oder noch länger dienen kann, müssen Sie sich […]

Ocieplenie domu od środka

Profesjonalni budowniczowie i producenci izolacji są gotowi argumentować aż do chrypki: czy możliwe jest ocieplenie domu od wewnątrz. Jedni twierdzą, […]

Satynowy sufit napinany

Satyna jest wytwarzana w Chinach z jedwabiu, bawełny i wełny poprzez tkanie ściśle powiązanych ze sobą nici. Połysk materiału pojawia […]