Profesjonalni budowniczowie i producenci izolacji są gotowi argumentować aż do chrypki: czy możliwe jest ocieplenie domu od wewnątrz. Jedni twierdzą, że zaszkodzi to tylko domowi, inni, że wykonane prace nie przyniosą żadnych rezultatów, a jeszcze inni – że po pokryciu ścian izolacją termiczną zimy będą wydawały się znacznie cieplejsze. Którego z nich warto posłuchać?
Wydawałoby się, że skoro odpowiedź na pytanie o możliwość ocieplenia ścian od wewnątrz jest tak niejednoznaczna, to właściwym rozwiązaniem byłoby ocieplenie domu od zewnątrz. Ale nie wszystko jest z nim takie proste. Powodów, dla których warto wybrać izolację od wewnątrz może być wiele:
Niedopuszczalne jest ocieplanie ścian domu od wewnątrz, jeśli są mokre lub zagrzybione. Jest to zwykle spowodowane wysoką wilgotnością lub słabą wentylacją.
Wszystko to potwierdzają praktyczne przykłady. Na przykład izolacja dwuspadowego dachu domu odbywa się tylko od wewnątrz, a domy szkieletowe budowane są z izolacją termiczną w postaci minvata. Ale przy odpowiednim wykonaniu wilgoć jest łatwo usuwana w obu przypadkach.
Dlaczego potrzebujesz izolacji termicznej? Przede wszystkim do utrzymania właściwej temperatury (+20-25°C) wewnątrz domu. Również ocieplenie budynku pozwoli zaoszczędzić na opłatach za energię elektryczną. Przed izolacją ściany może przejść 30-40% ciepła, po czym liczba ta znacznie się zmniejszy.
Jak brać izolację na zewnętrzne ściany domu? Obecnie na rynku są dostępne różne rodzaje produktów – stały, płynne, rolowane, luzem. Powinny być oceniane według definicji:
Wniosek: ekstrudowana pianka polistyrenowa jest idealna do ocieplenie domu Lublin podstawy lub piwnicy. Tynk lub elewację wentylowaną można ocieplić pianką i wełną bazaltową, wszystko zależy od budżetu i wymagań dla budynku. Zaleca się izolowanie domów szkieletowych wyłącznie izolacją paroprzepuszczalną, tj. wełną mineralną. Izolacja dachu – bezkonkurencyjna wełna bazaltowa.